Evde Fizik Tedavi Hizmeti Nedir? Ne İşe Yarar?

evde fizik tedavi

Fizik tedavi ile çeşitli nedenlerle kaybedilen vücut fonksiyonları geri kazandırılması amacıyla gerçekleştirilen uygulamalardır. İstanbul evde fizik tedavi hizmetine başvurarak dildiğiniz alanda fizik tedavi hizmeti alabilirsiniz.

Hastalıklar, travmalar, yaşlılık gibi pek çok insan vücudundan fiziksel fonksiyon bozukluklarına ya da fonksiyon kayıplarına neden olabilmektedir. Elektrik uygulamaları, egzersizler ve sıcak- soğuk uygulamalar gibi daha pek çok teknik kullanılarak fonksiyonların geri kazanılması amaçlanmaktadır.

Fizik tedavi işlemleri, fizyoterapistler tarafından gerçekleşmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji ve modern aletler sayesinde hastane dışında da fizik tedavi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. İstanbul evde fizik tedavi hizmetleri ile önce ön görüşme sağlayarak sonrasında çeşitli fizik tedavi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Fizik tedavi merkezlerinde doktor, hemşire, fizyoterapist bağlamında fizik tedavi bağlamında klinik hizmetler sağlanmaktadır. Doktor tarafından muayene olan ve kullanılacak teknikler belirlendikten sonra fizik tedavi hizmeti eve taşınmaktadır. Bu hizmet sayesinde kişi ya da kişiler hastane ye da kliniğe ihtiyaç duymadan ve gitmeye gerek kalkmaksızın evlerinde tedavi görebilmektedir.

Fizyoterapi uygulamaları 17. Yüzyıl başlarında ortaya çıkmıştır. Gün ve gün gelişen bu uygulama ve tedaviler artık günümüzde eve hizmet boyutuna ulaşmıştır. Tedavi alma boyutunu kolaylaştıran bu uygulamalar ile sağlığa kavuşma süreci ev ortamda sağlanabilir olması talep oranını arttırmaktadır.

İlginizi Çekebilir;

İstanbul Evde Fizik Tedavi Hizmeti

Fizyoterapide çeşitli tedavi araçları kullanılmaktadır. Uygulanacak tedavi yöntemi ve tekniği hastanın durumu ve tanısı bağlamında doktor tarafından belirlenmektedir. Tüm bu tedavi uygulamaları eve gelen fizyoterapist tarafınca bilinçli bir şekilde uygulanmaktadır. Fizik tedavide amaç fonksiyon kaybını önlemek, mevcut fonksiyon kaybını durdurmak ve fiziksel fonksiyonları geri kazandırmaktır.

Temel fizik tedavi uygulamaları şunlardır;

 • Soğuk uygulamalar
 • Sıcak uygulamalar
 • Mekanik cihazlar
 • Elektroterapi
 • Fiziksel egzersizler

Fizyoterapi uygulanacak endikasyonlar ise şunlardır;

 • Yaşlı rehabilitasyonu
 • Yanıklardan sonra rehabilitasyon
 • Romatizmal fonksiyon bozukluklarında rehabilitasyon
 • Fıtık rehabilitasyonu
 • Ortopedik hastalıkların rehabilitasyonu
 • Travma sonrası rehabilitasyon
 • Koruyucu fiziksel rehabilitasyon
 • Edimsel ya da doğumsal kaynaklı kemik bozukluklarında rehabilitasyon
 • Sinir ya da kas hastalıklarında rehabilitasyon

Bireyler çeşitli nedenlerle fiziksel fonksiyon kayıpları yaşayabilmektedir. Bu fonksiyon kayıplarında durum bağlamında hastanede tedavi süreci olabileceği gibi evde tedavi de sağlanabilmektedir. İstanbul evde fizik tedavi hizmeti de evde fizyoterapi gereken tüm hastalar için profesyonel tedavi teknikleriyle hizmet vermektedir.

İnsan vücudunda gerçekleşen fonksiyon kayıplarının tedavisi genellikle durum değerlendirilerek hastanede gerçekleştirilmektedir. Ancak gelişen tıp uygulamaları ve cihazlar sayesinde artık pek çok durumda fizyoterapi hizmeti eve taşınmıştır. Evde fizik tedavinin gerçekleştiği durumlar;

Spor yaralanmaları: Gerçekleştirilen herhangi bir spor esnasında gelişen sakatlıklar evde fizyoterapi ile tedavi edilebilir. Fonksiyon kaybı yaşanan uzuvlar durumu değerlendirildikten sonra uygun yöntem ve tekniklerle rehabilite edilir.

Post-op süreçler: Ameliyat sonrasında hastanın fizyoterapiye ihtiyacı doğabilir. Özellikle ortopedi ve travmatoloji cerrahisi sonrasında bu durum geçerlidir. Çeşitli ekipmanlarla hastaya evde fizyoterapi uygulanır.

Nörolojik hastalıklar: Paralizi, felç, serebrovasküler hastalıklar ve daha fazlası olan nörolojik hastalıklar vücudun çeşitli uzuvlarında kısmi ya da tamamen fonksiyon kaybı yaşatmaktadır. Bu hastalarda fizik tedavi şarttır. Özellikle paralizi ve felç yaşamış bireylerde fonksiyon kazanımı önem arz etmektedir.

Kas ve eklem hastalıkları: Kaslarında ve eklemlerinde sağlık sorunu yaşayan her birey İstanbul evde fizik tedavi hizmetinden yararlanabilmektedir. Bu hizmet ile sağlığa kavuşma süreci hızlanmaktadır.

evde fizik tedavi

 

Evde Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Evde fizyoterapi almak için önce doktor ile görüşmek gerekir. Eğer doktor mevcut hastalık durumunuzun evde fizyoterapi almaya uygun olduğunu belirtirse fizyoterapist bulmak gerekir. Sağladığımız evde fizyoterapi hizmeti ile alanında uzman fizyoterapistlerimiz belirlenen periyodlar eşliğinde tarafınıza hizmet sağlamaktadır.

Öncelikle fizyoterapist hastayı değerlendirir. Değerlendirme sonrasında hastanın mevcut tanısına uygun teknik ve yöntemler konusunda hasta ve ailesine bilgi verir. Ardından planlama ve fizyoterapi seansları belirlenir. Belirlenen periyodlarda fizik tedavi gerçekleştirilir. Bu süreçte hastanın gelişimi takip edilir ve kaydedilir. Fizik tedavi sürecinde hasta izlenir, iletişim ön planda tutulur, böylelikle tam anlamıyla fizik tedavi ve rehabilitasyon sağlanması amaçlanır.

Fizik Tedavi Hareketleri Nelerdir?

İstanbul evde fizik tedavi bağlamında gerçekleştirilen fizyoterapide çeşitli egzersizler bulunmaktadır. Her bir egzersiz alanın kendine özgü hareketleri bulunmaktadır. Genel anlamda egzersizleri sınıflandıracak olursak;

 • Eklem ve eklem bölgesi egzersizleri
 • El- kol egzersizleri
 • Ayak- bacak egzersizleri
 • Boyun egzersizleri
 • Denge ve koordinasyon egzersizleri
 • Güç katma ve güçlendirme egzersizleri

Yukarıdakilere ek olarak daha pek çok egzersiz çeşidi bulunmaktadır. Hastanın mevcut tanısı, genel durumu ve imkanları dahilinde en uygun egzersizler belirlenerek fizik tedavi gerçekleştirilmektedir.

Evde Fizik Tedavi Cihazları Nedir? Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Fizyoterapi olarak da bilinen fizik tedavi kişinin fiziksel sağlığına yeniden kavuşmasını amaçlayan ve bu sürede rehabilitasyon sağlayan bir alandır. İstanbul evde fizik tedavi ile evde terapi alabilecek her birey için çeşitli fizyoterapi uygulamaları sağlanmaktadır. Fizyoterapinin kişi sağlığı açısından pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kişiye özgü tedavi planlaması
 • Rehabilitasyonun sağlanması
 • Ev konforunun sağlanması
 • Ulaşım ve iletişim sorununun olmaması
 • Hareketliliğin sağlanması
 • Fiziksel açıdan bağımsızlığın amaçlanması
 • Post-op süreçlerde iyileşme sürecini hızlandırması
 • Planlama kişiye özel olduğundan zamanlama sorunu yaşanmaması
 • İleri yaş (geriatri) hastaları için güvenli bir ortam sağlaması

Evde Fizik Tedavi Ücreti

İstanbul evde fizik tedavi hizmeti ile doktor tarafından uygun görülen fizik tedavi hastaları evlerinde konforlu ve rahat bir şekilde tedavi görmektedir. Evde sağlık hizmeti kapsamında gerçekleştirilen bu prosedür avantajları ile kişi rehabilitasyonunda da önemli bir yere sahiptir.

Evde fizyoterapi süreci fizyoterapistler tarafınca yönetilen bir süreçtir. Planlaması, uygulaması ve takibi fizyoterapistlerce gerçekleşir. Hastane gereksinimi olmadan gerçekleştirilen bu hizmetin maliyeti oldukça merak edilmektedir. Evde fizik tedavi ücreti hakkında detaylı ve doğru bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Evde fizik tedavi hizmetleri hakkında daha fazla bilgi almak için Youtube kanalımızı inceleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?