Evde Fizyoterapi Hizmeti (Evde Fizik Tedavi)

Evde fizik tedavi

Evde fizik tedavi hizmeti birçok önemli avantaj sağlar. Tedavi öncesinde hasta değerlendirilir ve durumuna uygun bir tedavi planı oluşturulur. Bu özel programı fizyoterapist yerine getirir. Fizyoterapistler ev ortamına uyumlu bir tedavi uygular. Yaralanmalarda, güç kayıplarında veya hareket kısıtlılığına sahip hastalarda evden tedavi mümkündür.

Hastanede tedavi alma imkanına sahip olmayan bireyler ev konforunda bu hizmetten yararlanabilmektedir. Böylece fizyoterapistin uyguladığı hizmetler ile sağlığınızın yerine getirilmesi sağlanır. Gerekli rutin oluşturularak iyileştirici tedaviler uygulanır. Böylece hasta sosyal yaşama daha hızlı döner.

Evde fizik tedavi ihtiyacı duyan hastalardan bazıları şunlardır:

 • Felç olan hastalar
 • Ameliyat olan bireyler
 • MS
 • Kalça ve diz protezi sürecinde olan hastalar
 • Omurilik yaralanmaları
 • Kırıklar
 • Bağ ameliyatı
 • Cerebral palsy ve tortikolis gibi hastalıklar

Bu ve bunun gibi evde fizik tedavi hizmetine ihtiyaç duyan hastalar olabilir. Alanında uzman fizyoterapistler gereken hizmeti en iyi şekilde yerine getirir. Hastanın iskelet ve kas sistemi güçlü hale getirilir. Çeşitli cihaz kullanımları ile gereken egzersizler yapılır. Hastaya uygulanacak olan tedavi yöntemi ve seans sayısı fizyoterapist tarafından belirlenir. Bu hizmet uygulanırken hasta yakını hastanın yanında kalabilir ve gerektiği durumlarda fizyoterapiste destek sağlayabilir.

Hastanın konforunu sağlayan bu hizmet ile birçok tedavi evden gerçekleştirilmektedir. Hastane ulaşımı sorun olan hastalarda bu hizmet hastanın yakınları için de büyük bir avantajdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Evde Fizik Tedavi Nedir?

Geçirdiği rahatsızlık sonucu fizik tedavi alması gereken bireyler olabilir. Bu durumda fizik tedaviyi rehabilitasyon merkezlerinde almak yerine fizik tedavi hizmetini evinde almak isteyen bireyler bulunabilir. Bu tedavi ile kaybettiği fonksiyonel ve fiziksel kapasitelerinin tekrar kazanmalarını sağlayacak bütüncül tedavi şekli uygulanır.

Fizyoterapistler klinik masaj, felç tedavi, hemipleji ve herhangi geçirilen bir operasyon sonrası ihtiyaç duyulan fizik tedavisine kadar birçok geniş yelpazede hizmet verebilmektedir. Nörolojik, pediatrik, ortopedik, kardiyovasküler ve romatolojik rahatsızlıklar sonrası alınabilecek fizik tedavi hizmetini evlerde uygulanmasıdır.

Hareket kısıtlılığı çok fazla olan bireyler içinde çok avantajlı bir terapi seçeneğidir evde fizik tedavi. Evlerinden aşırı kilo, hareket kısıtlılığı ve benzer sebeplerden dolayı çıkamayan bireyler için sunulan evde fizik tedavi seçeneği sayesinde bireyler ihtiyacı olan fizik tedavi alarak kaybettiği fonksiyonları için tedavi alabilmektedir.

Evde Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Evde yapılan fizik tedavi uygulamalarının evde yapılan türü bireyler için pek çok avantaja sahiptir. Bireyin daha kısa sürede ve düzenli alacak olduğu evde fizik tedavi sayesinde bekleme sorunu olmayacaktır. Ayrıca enfeksiyon kapma riski de bulunmaz.

Bireyin kendi evinde daha rahat ve güvenli hissederek yapılmasını sağlar. Evde fizik tedavi seanslarında sessiz bir ortam ve rahatlığı sayesinde fizyoterapist ve birey arasında doğrudan iletişim kurup ilgilenme imkânı sağlar ve ev egzersizi vermek için daha kolay fikirler sunarak gösterebilir.

Evde fizik tedavi için tedavi planının ihtiyacı olan bireye göre ayarlanmaktadır. Bireye özel olarak doktorların tavsiye ettiği tedavi planı kapsamında fizyoterapistin geliştirmiş ve düzenlemiş olduğu tedavi planı ile bireye uygulanır. Elektrik akımı, manuel terapi, vakum, germe, egzersiz ve sıcak-soğuk uygulamaları ile hastanelerde uygulanan fizik tedavi işlemlerini aynı şekilde evde fizik tedavi hizmetlerinde de kullanılabilmektedir.

Kimler Evde Fizik Tedavi Hizmetine İhtiyaç Duyar?

Evde fizik tedavi hizmetine ihtiyaç duyan kişiler genelde yaşlı ve yatağa bağımlı hastalardır. Ayrıca ameliyat sonrası engelli veya bakıma muhtaç kişiler de fizik tedaviye ihtiyaç duyabilmektedir. Böylece fizyoterapistin eve gelerek uygulayacağı tedavi yöntemleri kişinin sağlığını geri kazanmasını sağlayacaktır.

Bu hizmete ihtiyaç duyan kişiler fizyoterapi merkezine başvuru yaparak evde tedavi olmak istediğini vurgulayabilir. Böylece hasta yakınları ve hasta hastaneye gitmeden evde tedavi olarak iyileşme sürecine dair ilk adımı atabilir.

Bunların dışında MS, cerebral palsy gibi hastalıklara sahip olan bireylerin hastalığının ilerlememesi için fizik tedavi alması çok önemlidir. Doğumdan kaynaklı bu hastalıklarda hayat kalitesi büyük oranda düşmektedir. Kişinin iyileştirilmesi ve engellilik durumunun azaltılması için fizik tedavinin yeri ve önemi çok büyüktür.

Modern tıp sistemlerinin etkili olduğu fizyoterapi tedavileri ile hastaların günlük aktivitelerinin geri kazandırılması mümkündür. Çeşitli tedavi uygulamaları sonucu birçok hasta sağlığına geri kavuşabilir.

Evde Fizik Tedavi Avantajları Nelerdir?

Evde fizik tedavi avantajları çok geniştir. Hasta evinde kendini daha güvenli hissedeceği için bu önemli hizmetten yararlanabilmektedir. Hastaneye gitmek konusunda zorluk yaşayan hastalar ev ortamında kolayca tedavi olabilir. Fizyoterapist kişi hastanın tedavi sürecine uyumlu olacak bir ortam hazırlar. Çeşitli aletler ile tedaviyi destekler. Hasta fizik tedavi yöntemleri sayesinde hayata daha kısa sürede döner.

Doğumdan kaynaklanan hastalıklara sahip olan kişilerde çeşitli aktiviteler kısıtlıdır. Bu aktiviteler zamanla daha da kısıtlanacaktır. Ancak fizik tedavi uygulanarak hastanın aktivitelerinde gelişme sağlanabilir. Evde fizik tedavi avantajlarından bazıları da şu şekildedir:

 • Ev konforunda tedavi uygulanacağı için hastanın kendini daha rahat hissetmesi
 • Ulaşım sorununun ortadan kaldırılması
 • Hasta ile birebir ilgilenme böylece hastanın hızlı iyileşmesinin sağlanması
 • Randevu bekleme sorunu olmadığı için zamandan tasarruf edilmesi

Evde Fizik Tedavi Fiyatları

Evde fizik tedavi fiyatlarını etkileyen birçok unsur söz konusudur. Tedavinin nasıl olacağı, ne kadar süreceği ve uygulanacak tedavi türü fiyatı belirlemektedir. Evde fizik tedavi ücretleri hakkında net bir bilgi sahibi olunması için fizyoterapist ile görüşülmesi gerekir. Her rahatsızlığa farklı tedavi yöntemi uygulanabileceği için rahatsızlığın ne olduğu bilinerek fiyat belirlenir.

Ayrıca tedavinin seans süresi de fizik tedavi fiyatlarını etkileyen önemli bir faktördür. Her hastanın ihtiyaç duyduğu tedavi süresi farklı olacağı için net bir fiyat söylenmesi mümkün değildir. Düzenli iyileşme süreci ve detaylı bilgi için mutlaka fizyoterapist ile görüşülmesi gerekir.

Youtube kanalımızı takip edin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?