Evde Serum Hizmeti

evde serum hizmeti

Evde sağlık hizmeti kapsamında gerçekleştirilen evde serum hizmeti tedavi edici sağlık uygulamalarından birisidir. Çeşitli sebeplerle hastane ya da kliniğe gitmeye gerek kalmadan hastalara evlerinde tedavi imkanları sunulmaktadır.

Serumlar kanın bileşenlerinden oluşan ve damar içine (IV) uygulanan medikal ürünlerdir. Serumlar bireyde sıvı ve elektrolit dengesini sağlamak, tedavi uygulamak, oral beslenemeyen hastalarda beslenmeyi sağlamak gibi pek çok amaçla kullanılmaktadır.

Hipertonik SerumlarHipotonik Serumlarİzotonik Serumlar
%3 Sodyumklorür (NACL)

%5 Sodyumklorür (NACL)

%10 Dekstroz

%5 Dekstroz- %0,45 NACL

%5 Dekstroz- %0,9 NACL

%5 Dekstroz Ringer Laktat

%0,45 Sodyumklorür (NACL)

%0,33 Sodyumklorür (NACL)

%0,225 Sodyumklorür (NACL)

%5 Desktroz

%0,9 NACL

 

İlginizi Çekebilir;

Evde Serum Hizmeti Nedir?

Evde serum hizmeti kişinin sağlık durumu bağlamında reçete edilen serum dahili tedavisinin evde gerçekleştirilmesidir. Bu hizmet ile hasta bireyler hastaneye gitmeye gerek kalmaksızın evlerinde konforlu bir şekilde tedavi süreçlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Intravenöz yani dama içi uygulaması gereken tüm ilaçlar (vitamin, antibiyotik, antipiretik ve benzeri) evde bakım hizmeti bağlamında serum eşliğinde verilmektedir. Serum takılması için iletişime geçerek süreç planlaması ve taleplerinizi tarafımıza iletebilirsiniz.

Teşhis edilmiş hastalıklarda klinik takip gerekmiyorsa kişi normal yaşantısına devam etmektedir. Ancak bu sürede tedavisini de alması gerekmektedir. Tedavisini almak için hastaneye gitmek istemeyen ya da çeşitli sebeplerle evde tedavi görmek hastalar evde serum hizmetiyle tedavisini olmaktadır.

evde serum hizmeti

Evde Serum Takma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Evde serum hizmeti alabilmek için öncelikle evde sağlık hizmeti veren klinik ya da kurumlarla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Eğer mevcut teşhis ve ilaçlar mevcut ise bu belirtilmelidir. Ancak ağrı, soğuk algınlığı gibi tedavi tabloları var ise bu bağlamda ilaçlar hazırlanır ve serum olarak hastaya verilir.

Hangi Hastalar Evde Serum Takma Hizmeti Almalıdır?

 • Onkoloji bağlamında tanısı olan hastalar
 • Enfeksiyon tanısı olan hastalar
 • Ameliyat sonrası post-op süreçte evinde olan hastalar
 • Dehidratasyon yaşayan hastalar
 • Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi viral hastalıklarda vitamin takviyesi almak isteyen hastalar
 • Sıvı- elektrolit dengesizliği olan geriatrik hastalar
 • Hastane kliniğinde tedavi sürecini devam ettirmek istemeyen hastalar

Evde Serum Hizmeti Avantajları

 • Ev ortamı kişiyi daha rahat ve konforlu hissettireceğinden tedavi sürecini pozitif etkiler.
 • Hastaneye ya da kliniğe gitmeye gerek kalmaksızın tedavi hastanın ayağına gelir.
 • Hastane ortamından uzak olunduğu için enfeksiyon riski daha düşüktür.
 • Zaman tasarrufu sağlar ve planlama sayesinde tedavi sürecinin belirleyicisi hasta olur.
 • Hastaneye gitmekte zorluk yaşayan hastalar için kolaylık sağlar.
 • Evde serum hizmeti haftanın her günü sağlanan bütüncül bir tedavi hizmetidir.

Evde Serum Takma İşlemini Kimler Tarafından Yapılabilir?

Evde serum takılması hemşireler tarafından gerçekleştirilir. Hastaya intravenöz yani damar içi ilaç uygulama yetkisi doktor ve hemşirelere aittir. Tedavinin karar veren tarafı doktor uygulayan tarafı ise hemşiredir. Bu bağlamda evde sağlık hizmetinde serum hizmeti hemşire tarafından sağlanmaktadır.

Doktor tarafınca uygun görülen ilaç ya da ilaçlar izotonik, hipertonik ya da hipotonik serumlara katılarak hastaya evde uygulanmaktadır. Bu sürecin takibi hemşireye aittir. Tedavi ev ortamında gerçekleştirildiğinden kullanılan ilaçlara hastanın alerjisi olup olmadığı teyit edilmektedir. Olası alerji riskini azaltmak amacıyla seruma bazı ilaçlar da katılmaktadır. Kullanılacak ilaçların son kullanım tarihleri, etkileşim durumları gibi önemli huşular hemşire tarafından kontrol edilir ve sonrasında tedaviye başlanır.

Evde Serum Hizmeti Kapsamında Sunulabilecek Tedaviler

Evde serum hizmeti kapsamında tüm tedaviler değil ev ortamında gerçekleştirilebilecek tedaviler yapılmaktadır. Hastane ortamında takip edilmesi gereken tedavi süreçleri haricinde tüm tedavi süreci ev ortamında da sağlıklı bir şekilde sağlanmaktadır.

Birey ağızdan yani oral olarak beslenmekte güçlük çekiyor ya da hiç beslenemiyorsa damar içi beslenmeye geçildiği taktirde bu beslenme süreci evde sağlık ile gerçekleştirilmektedir. Birey onkoloji bağlamında kemoterapi alıyorsa ve evde tedavisi mümkün ise evde serumlar dahilinde tedavisi yapılır.

Bakıldığında evde serum talepleri genellikle mevsim geçişlerinde yakalanılan viral hastalıklar ya da sıvı-elektrolit dengesizliğinde oluşur. Bu tip klinik tablolarda uygun serum çeşidine gerekli elektrolitler, vitaminler eklenerek damar yolu ile tedavi yapılır. Eğer enfeksiyon var ise bu tedaviye antibiyotikler de dahil edilir.

Bir diğer evde IV tedavi gerektiren klinik tablo ise ağrılardır. Ameliyat sonrası dönemde ağrı, akut ağrı ya da kronik ağrılarda evde serum hizmeti ile serum içerisine atılan ağrı kesiciler ile ağrı yönetimi sağlanır.

Evde Serum Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde serum hizmeti talep gören bir sağlık hizmetidir. Ancak bu hizmet sağlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Uygulanacak ilaca hastanın alerjisi olup olmadığının belirlenmesi
 • Tedavide kullanılacak serum ve ilaçların miadının dolmamış olması
 • Tedavide kullanılacak ilacın uygun formatta olduğunun kontrol edilerek uygulanması
 • Damar yolu açıldıktan sonra sabitlenmeli ve açıklığı kontrol edilmeli
 • Tedavi sürecinde hastanın genel durumunda değişiklik gözlemlenirse tedavi durdurulmalı
 • Damar yolu ve çevresinde tedavi esnasında şişme, kızarıklık gibi komplikasyonlar geliştiği taktirde tedavi durdurulmalı

Evde Serum Takma Hizmeti Ücretleri

Günümüzde evde sağlık hizmetleri oldukça gelişmiş sistemlere sahiptir. Hastalar artık kolay yollarla evlerinde konforlu ve güvenli bir şekilde tedavilerini alabilmektedir. Evde serum hizmeti bağlamında uygulanacak hizmet eve gelen hemşire tarafından gerçekleştirilmektedir.

Özellikle hastaneye gitmekte sorun yaşayan ya da gitmek istemeyen bireyler evde tedavi olmayı talep etmektedirler. Bu bağlamda eve hemşire gelerek tedaviyi yapmaktadır. Oldukça yaygın bir sağlık hizmeti haline gelen bu hizmetin maliyeti oldukça merak edilen bir konudur. Evde serum taktırmanın maliyeti için bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Evde yaşlı bakımı ve serum hizmeti hakkında daha fazla bilgi için Youtube kanalımızı inceleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?