Yaşlı Bakım Merkezine Kimler Kabul Edilir?

Yaşlı bakım merkezine kabul edilenler, 60 yaşının üzerinde ve sürekli bakıma muhtaç durumda olan kişilerdir. Halk arasında huzurevi olarak da bilinen yaşlı bakım merkezleri, yaşlı bireylerin sosyal ve psikolojik gereksinimlerini karşılamak amacıyla kurulmuş sosyal hizmet kuruluşlarıdır. Yaşlı bakım merkezlerinde yaşlıların günlük yaşamlarını idame ettirirken ihtiyaç duyabilecekleri tüm gereksinimler bulunmaktadır. Yaşlı bakım merkezi başvurusunda bulunmak için bazı şartları taşımak gerekir. Bu yazımızda kimlerin hangi koşullar altında yaşlı bakım merkezlerine kabul edilebileceğine dair merak edilen detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Yaşlı Bakım Merkezi Nedir?

Yaşlı bakım merkezleri, belirli yaşın üzerindeki bireylerin fizyolojik ve psikolojik olarak bakımını üstelenen kurumlardır. Huzurevleri olarak da bilinen yaşlı bakım merkezlerinde yaşamını devam ettiren bireylerin kuruma belirli bir para ödemesi ya da bağış yapması şarttır.  Huzurevleri eskiden ailesi tarafından terk edilen ve kimsesi olmayan yaşlıların bakım gördüğü kurumlardı. Ancak günümüzde yaşlıların kaliteli bir yaşam geçirebilmesi için özel olarak tasarlanan bakım merkezleri standartları yüksek tutmaktadır. Bu noktada artık yaşlılar kendi istekleri ile yaşlı bakım merkezine giderek sağlıklı ve kontrollü bir yaşamın tadını çıkarmaktadırlar.

Kimler Yaşlı Bakım Merkezine Kabul Edilir?

Yaşlı bakım merkezine kabul edilmek için öncelikle bakıma muhtaç yaşlı adına bireysel başvuruda bulunmak gerekir. Başvuru sürecinde yaşlının belirli şartları taşıyıp taşımadığı kontrol edildikten sonra yaşlı bakım merkezine kabulü gerçekleştirilir. Özel sosyal hizmet kuruluşları olan yaşlı bakım merkezlerine yapılan başvurularda bireyin huzurevine kabulü için şu şartları taşıması gerekir:

• 60 yaş ve üzerinde yaşta olmak 

• Bedensel ve zihinsel gerileme kaynaklı özel ilgiye muhtaç olmak 

• Sürekli olarak korunmaya ve rehabilitasyona gereksinim duymak 

• Ruh sağlığı yerinde olmak 

• Bulaşıcı hastalığı bulunmamak 

• Uyuşturucu ya da alkol bağımlısı olmamak

• Sosyal ve ekonomik yoksunluk raporuna sahip olmak 

Bu koşulları taşıyan ve kendi isteği ile başvuru yapan bireyler, yaşlı bakım merkezine kabul edilir. Yaşlı kişilerin yaşamlarının geri kalanını sağlık ve huzur içinde sürdürebilmeleri için yaşlı bakım merkezlerini tercih etmeleri mümkündür. Tedavi olabilecek hastalığı bulunan yaşlılar özel rehabilitasyon desteği alarak huzurevinde daha sağlıklı ve huzur içinde bir yaşam sürebilirler. 

Yaşlı Bakım Merkezi Ücretleri Ne Kadar?

Yaşlı bakım merkezi ödemesi, huzurevine başvuran bireylerin bakım masraflarını karşılanması için talep edilir. Özel huzurevleri ve yaşlı bakım merkezlerinde yıllık alınacak bakım ücretleri, taban ve tavan fiyat olarak belirlenmektedir. Yılın belirli dönemlerinde yaşlı bakım merkezine katılım sağlayan yaşlıların ödeyeceği bakım ücretleri 2022 yılında aylık periyotta 1.390 TL ile 12 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Kamuya bağlı yaşlı bakım merkezi başvuruları Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri üzerinden yapılmaktadır. Özel sektörde faaliyet gösteren yaşlı bakım merkezi başvurusu ise doğduran sosyal hizmet kuruluşunun iletişim adresi üzerinden yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?