YAŞLI BAKIM EVİ

     Kişinin çevreye uyum sağlama yeteneğini kaybetmesi olarak adlandırılan yaşlanma, geriye dönüşü olmayan kaçınılmaz bir süreçtir. Bunun yanı sıra gelenekselden modern topluma, köyden kente geçişimiz yaşlı bireylerin günlük yaşantısındaki rolünü kaybetmesine neden olmuştur. Tüm bunlara yaşa bağlı rahatsızlılar da eklenince toplumda bir yaşlı bakım evinin varlığına ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır.  

     Tıpta yaşanan olumlu gelişmeler ve toplumlardaki hayat refahının yükselmesi insan ömrünün uzamasına etki etmiştir. Birleşmiş Milletler nüfus tahminlerine göre 65 yaş ve üzeri bireylerin nüfus oranı, 2030 yılında dünya genelinde %11.7 (995 milyon) Türkiye’de ise %12.1’e ulaşacaktır. Yaşam süresinde görülen bu uzama yaşa bağlı gelişen rahatsızlıkların, fiziksel ve mental sorunların daha çok gündeme gelmesine neden olmuştur. 

     İleri yaştaki bireylerin yaşlı bakım evinde kalmaya başladıktan sonra yalnız yaşamak zorunda kalmadıkları için ailesiyle ikamet edenlerin ise kuşak çatışmasına bağlı oluşan sürtüşmelerden dolayı yıpranmadıkları için mutlu oldukları gözlemlenmiştir. Yaşlı bakım evleri sosyalleşme, aktif bir yaşam sürme, üretkenlik ve hayatta yeni roller edinme gibi bireyin mutlu ve eğlenceli bir yaşam geçirmesini sağlayan birçok imkan sunmaktadır. 

     Ekolife Yaşam Merkezi, ilerleyen yaşında profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyan tüm yaşlılarımızın kendilerini evinde hissedebilecekleri güvenilir, huzurlu bir kurum olarak hizmet vermektedir. Yaşlı bakım evinde ikamet eden ileri yaştaki bireylerin evde yaşayanlara oranla daha düzenli beslendikleri, ilaç takibinin ve sağlık kontrollerinin daha düzenli yapıldığı araştırmalar sonucu ortaya konan bir gerçektir. 

     Kimilerimiz geçmişe derin bir özlem duyar, kimilerimizin geçmişi ise travmalarla dolu olduğundan hatırlamak istemez. Bazılarımız da geleceğe yönelik kaygılarla boğuşur durur. Ekolife, gerek geçmişin hayaletinden gerekse gelecek stresinden kurtulmanız için sosyal aktivite alanları, güler yüzlü personeli, son teknoloji tıbbi ekipmanları ve gelişmiş güvenlik önlemleriyle hizmetinizdedir.  

Yaşlı Bakım Evi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

  • İyi bir yaşlı bakım evi yaşam kalitenizi arttıracak şekilde dizayn edilmiş kapsamlı bir kurum olmalıdır.  
  • Yaşlı bireylere bakım ve tedavi hizmetlerinin yanı sıra rehabilitasyon hizmeti de sağlanmalıdır. 
  • İleri yaştaki bireyin yaşam standartlarına uygun konut koşulları oluşturulmalıdır. Isınma, temizlik, güvenlik ve anında müdahale edebilme imkanları sağlanmalıdır. 
  • Günlük ihtiyaçlarını karşılamada zorlanan yaşlının sağlıklı beslenme, düzgün giyinme ve kişisel bakım gibi ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması gerekmektedir. 
  • Yaşlı bakım evinin, şehir merkezine ve sağlık kuruluşlarına yakın, ulaşım sorunlarının yaşanmadığı bir güzergahta olması oldukça önemlidir.  
  • Kurum çalışanlarının güler yüzlü, anlayışlı, sabırlı olması ve gerekli tüm eğitimleri tamamlamış profesyonel kişilerden oluşması gerekmektedir.  
  • Misafirlerin her birinin farklı özelliklere sahip bireyler olduğu unutulmamalıdır. Aynı yaşta olmaları ya da aynı kurumdan hizmet almaları sağlık sorunlarının veya kişiliklerinin benzer olacağı anlamına gelmez. Bu zamana kadar yaşamlarını sürdürdükleri coğrafyalar, yetiştirilme tarzları, kültürleri bambaşka olan kişiler bir araya getirildiği için saygı en önemli ilkelerden biri olmalıdır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?