YAŞLI BAKIM HİZMETİ

Bireyler yaş ilerledikçe günlük aktivitelerini gerçekleştirmede, çevrelerine uyum sağlamada zorlanabilmekte ve başkalarının yardımına ihtiyaç duyabilmektedir. Yaşlanma olarak adlandırdığımız bu durum Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 65 yaş ve üzeri bireylerde görülür fakat yaş almak ile yaşlanmanın aynı şey olmadığını da unutmamak gerekir. Yaşlanma hızı, yaşlanmaya bağlı gelişen hastalıklar ve yetersizlikler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu nedenle her birey için uygulanan yaşlı bakım hizmeti yaşlının kendisine özel olmalıdır.

Ülkemizde de diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi yaşlı nüfusunda belirgin bir artış gözlemlemekteyiz. Bunda bilim ve teknolojinin ilerlemesi, yaşam refahının yükselmesi ve dolayısı ile yaşam süresinin uzaması gibi faktörler oldukça etkili olmuştur. Hem yaşlı nüfustaki artış hem de yaşam süresinin uzaması bir ülkenin sağlık hizmetlerini, politik yaklaşımlarını, sosyal devlet duruşunu fazlasıyla ilgilendirir. Yaşlı bakım hizmetleri gerek evde bakım olarak gerekse de huzurevi/yaşam merkezi gibi kurumlarda sağlanmaktadır.

Yaşlı bakımında bireyin refah düzeyini yükseltmeye ve hayat kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Kendiniz veya aile büyükleriniz için iyi bir kurum arayışına girdiyseniz tercih edeceğiniz merkezin bu yazımızda değindiğimiz özellikleri sağladığından emin olmalısınız.

“Kaliteli”  Yaşlı Bakım Hizmeti İçin Gerekli Koşullar

  • Yeterli ve Dengeli Beslenme: Yaşlı bakımında en özen gösterilmesi gereken durumlardan biri beslenmedir. Yaşlandıkça bağışıklığı zayıflayan bireylerin dengeli beslenmesi gerekmektedir. Ayrıca birçok yaşlının kronik hastalığa sahip olduğu da düşünülürse bireye özel beslenme programı çıkarmak da elzem hale gelmektedir.
  • Konut Uygunluğu: İhtiyaçlar hiyerarşisinin tabanında bulunan barınma gereksinimi, yaşlı bireyin bakımında önemli bir rol oynamaktadır. Yaşlı bakım hizmeti verilecek konutun; ısı durumu, ışıklandırması, güvenilirliği, oda ve banyo/tuvaletlerin hijyeni ve genişliği, şehir merkezine ve sağlık kuruluşlarına yakın oluşu, 7/24 ulaşılabilir durumda olması gibi pek çok özelliği bir arada bulundurması gerekir.
  • Düzenli Sağlık Kontrolü ve Var Olan Hastalıkların Tedavisi: Yaşlı bakım hizmeti veren kurumlarda olmazsa olmaz denecek bir hizmet de sağlık taramaları, tedaviler ve ilaç takibidir.
  • Kişisel Bakım ve Otelcilik Hizmetleri: Sağlıklı yaşlı bakımında kurumlar misafirlerinin ve kullandıkları tüm alanların hijyenine dikkat etmelidir.
  • Psikolojik Destek: Çevresine ve hızla değişen zamanın ritmine uyum sağlamada zorlanan yaşlı bireylere fizyolojik olduğu kadar psikolojik destek de sağlanmalıdır.
  • Sosyal Aktivite ve Egzersizler: Yaşa bağlı olarak gerilemeye başlayan fiziksel aktifliğin körelmemesi için bireyin kendisine özel olarak hazırlanmış egzersiz programını düzenli olarak uygulaması sağlanmalıdır. Sosyal aktivitelerle desteklenmeli, keyifli anlar geçirmesine vesile olunmalıdır.

Ekolife Yaşam Merkezi güvenilir ve kalitesiyle anılan bir kurum olmak için bu koşulların her birini özenle oluşturmuş, misafirleri için daima en iyisini düşünmüştür. Sizler de oldukça çeşitli olan hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?