Yaşlı Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır?

yaşlı bakımı

Yaşlı bakımı, günlük aktivitelerini yerine getiremeyen kişilerin ihtiyaç duyduğu hizmetleri kapsar. Profesyonel bir çalışma olarak sunulan bakım hizmetleri, bireylerin sağlık sorunlarına karşı olumlu etki yaratmak ve yaşam kalitesini yükseltmek üzerine yapılır. Aynı zamanda kişilerin psikolojik olarak da güç kazanmasında etkili olur. Kişilerin yaşlı bakım hizmetini evde talep etme olanağı da bulunur. Böylece hastalar, evlerinin konforunda bakım hizmeti alma imkanı yakalamış olur.

Yaşlı Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakım hizmetleri özelinde sunulan yaşlı bakımı, kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda uygulanır. Bunun için öncesinde hastaların ihtiyaçlarının tespit edilmesi ile çalışmaya başlanır. Değerlendirmenin ardından hastaların gereksinim duyduğu noktalarda bakım hizmeti verilebilir. Bu noktada en çok dikkat çeken hizmetler, güvenlik sağlama, kişisel bakım, ilaç ve beslenme takibi ve sağlık izleme adımlarıdır. Özellikle kişisel bakım hizmetinde kişinin banyo yapma, tuvalet ihtiyacının giderilmesi ve giysilerinin giyinmesi gibi temel noktalarda destek sağlanır. Ayrıca yaşlılarda önemli olarak görülebilen ilaç ve beslenme takibi de yaşlı bakımı hizmetleri arasında yer alır.

Yaşlı Bakımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yaşlı bakım hizmeti farklı konularda destek olmayı gerekli kılan bir alandır. Dolayısıyla bakım programı yapmadan ilerlemek çok doğru bir seçim olmayabilir. Bunun yerine her bireyin ihtiyaçlarının tespit edilmesi ve buna uygun hizmet sunulmasına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca bu alanda hizmet sunan kişilerin sabırlı olmaları da önemlidir.

Yaşlı Sağlığı ve Geriatri

Geriatri, kişilerin yaşına bağlı olarak gelişen sağlık sorunlarının tespit edilmesi ve buna uygun tedavi yönteminin belirlenmesi ile ilgilenen bir tıp dalıdır. Bu alanın yaşlı bakımı ile ilişkisi ise kişiye uygun tedavi ve bakım adımlarının planlanmasında avantaj oluşturmasıdır. Böylece en uygun bakım programı hazırlanabilir ve etkili bir hizmet sunulabilir.

yaşlı bakımı

 

Yaşlılarda Depresyon

Depresyon yaşlılık döneminde karşılaşılan bir tür ruhsal rahatsızlıktır. Kişilerin sürekli uyku halinde olması, enerji kaybı yaşaması, umutsuzluk hissi, iştahsızlık sorunları, konsantrasyon kaybı gibi problemlerin başlıca sebepleri arasında depresyon gösterilebilir. Bu durum kişilerin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Depresyon belirtilerine engel olunmadığı takdirde kişiyi daha fazla karamsarlığa itebildiği de belirtilir.

Yaşlı Bireylerde Bunama ve Demans

Bunama, yaşlılık dönemlerinde görülebilen bilişsel yeteneklerde azalmalara sebep olan bir işlev bozukluğu olarak tanımlanabilir. Demans ise budama sorunun ortaya çıkmasında en çok etkili olan nedenlerinden biridir. Demans kişilerde düşünme, iletişim kurma, sorunlara çözüm bulma ve odaklanma sorunlarını beraberinde getirir. Bu da kişilerin yaşam kalitesini ciddi oranda düşürür. Alzheimer hastalığı ve kişinin beyin damarlarında kan akışının engellenmesi ve Parkinson hastalığı demansın ortaya çıkmasında etkili olan yaygın nedenlerdir.

İlginizi Çekebilir;

Yaşlı Bakımında Beslenme

Beslenme her yaşta birey için sağlıklı bir yaşam elde etmek için önemli olan faktörlerden biridir. Yaşlılık dönemlerinde görülebilen yetersiz beslenme düzeni günlük enerji ve besin ihtiyacının karşılanmamasına sebep olabilir. Bu da bağışıklık sisteminin düşmesi, hastalıklara karşı yeterli direnci gösterememe gibi sorunları beraberinde getirir. Yaşlı bakım hizmetleri kapsamında sunulan hizmetler arasında beslenme takibinin olması da önemli bir yere sahiptir.

Yaşlı Bakımında Olası Kazaların Yaşanmaması İçin Yapılması Gerekenler

Yaşlı bakım hizmetlerinin en önemli noktalarında birisi güvenli bir hizmet sunulmasıdır. Yaşlı bakımı kişilerin gündelik ihtiyaçlarını karşılayamadıkları noktada destek talep etmesi adımını kapsar. Bu da hizmeti sunan kişilerin daha dikkatli olmalarına işaret eder. Bu doğrultuda zeminler, merdiven korkulukları gibi zarara yol açabilecek noktalarda güvenliğin sağlanması gerekir. Ev içerisinde yeterli aydınlatma bulunması ve kaymaz zemin kullanımına dikkat edilmelidir. Ayrıca bunların yanı sıra yaşlıların kullandığı ilaçların takibinin yapılması gibi noktalara da özen gösterilmelidir.

Ne Zaman Evde Bakım Hizmeti Alınmalıdır?

Günlük gerekli aktivitelerini yerine getiremeyen bireyler için evde yaşlı bakım hizmeti alınabilir. Bunun yanı sıra düzenli ilaç tedavisi alan ve takibinin yapılması gereken durumlarda da evde bakım hizmeti talep edilebilir. Genel olarak kişinin bireysel ihtiyaçlarını karşılayamadığı ve bakıma gereksinim duydukları noktalar dışarıdan hizmet talep etmek için yeterli sebeplerdir.

Yaşlı evde bakım hizmetlerine dair daha fazla bilgi almak için Youtube kanalımızı ziyaret edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?