Yatalak Hasta Bakımı Nasıl Yapılır? (Önemli Noktalar)

yatalak hasta bakımı

Yatalak hasta bakımı, kısmi ya da tamamen hareket etme yetisini kaybetmiş hastalar için uygulanan bir bakım hizmetidir. Hastanın sağlık durumunu desteklemek ve bakım ihtiyaçlarının giderilmesi amaçlanır. Güvenli ve rahat bir ortam sağlamak, bu doğrultuda en önemli noktalardan biridir.

Konforlu bir yatak, yatalak hasta için çok fazla önem arz eder. Hasta yatağı olarak tasarlanan ürünleri tercih etmek bu süreçte daha doğru bir seçim olabilir. Hastanın bulunduğu odanın temiz tutulması gerekir. Bunun yanı sıra oda sıcaklığının yeterli düzeyde olması ve sıklıkla ortamın havalandırılmasına dikkat edilmelidir.

Sürekli yatar pozisyonda olması hastada yatak yarası çıkmasına sebep olabilir. Yatak yarası oluşumuna karşı hastanın belirli aralıklarla pozisyonunun değiştirildiğinden emin olunmalıdır. Hastaların kişisel bakım ihtiyaçları günlük rutin halinde karşılanmalıdır.

Kişisel hijyen bakımı kapsamında tırnak bakımı, saç bakımı, vücut temizliği gibi adımlar yer alır. Hastanın yatağı ve kıyafetlerinin temizliği de bakım adımlarında önemli bir noktadır. Ayrıca beslenme ihtiyacının giderilmesi ve yeterli düzeyde sıvı tüketiminin desteklenmesi yatalak hasta bakımı sürecinin önemli noktalarıdır.

Bası Yarası Nedir? Nasıl Önlenir?

Uzun süreli yatar pozisyonda kalmak kişilerde bası yarasının oluşmasına sebep olabilir. Bası yarası kişilerin deri altındaki dokularının uzun süre sabit bir şekilde kalınmasından kaynaklı olarak zarar görmesi ile ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Genellikle basınca maruz kalmadan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Kalça, sırt, topuk, omuz ve dirsek gibi noktalarda sıklıkla görülebilir. Bası yarasının engellemek için alınan önemler yatalak hasta bakımı sürecinin önemli bir parçasıdır.

Bası yarasının önlenmesi için kişinin uzun süre sabit bir konumda kalmaması gerekir. 2 saatte bir pozisyon değişikliği yapılması bu sorunun yaşanmasını engelleyebilir. Yatalak hastalar için özel tasarlanan basınç azaltıcı etkili yatak kullanmak da avantaj oluşturur. Hastanın cilt bakımın düzenli yapılması, giysilerinin temiz tutulması gibi noktalar bası yarası oluşumunu önleyebilir.

yatalak hasta bakımı

 

Hasta Temizlik İhtiyacının Karşılanması

Hastaların temizlik ihtiyacının karşılanması en önemli yatalak hasta bakımı hizmetlerinden biridir. Kendi temizlik ihtiyacını karşılayamayan hastalar bakım hizmeti talep edebilir. Hastanın bulunduğu ortamın hijyenik olması yatalak hasta bakımı hizmetinin en önemli adımıdır. Özellikle enfeksiyon riskine karşı bu adıma dikkat edilmelidir.

Hastanın kişisel temizlik ihtiyaçları olarak bakımının yapılması da hasta bakımının önemli noktalarından biridir. Hasta kendi ihtiyaçlarını yapabilecek konumdaysa bu ihtiyaçlarını karşılaması için teşvik edilebilir. Ancak yatalak hastaların kişisel temizlik ihtiyaçları için dışarıdan yardım alması gerekir. Bu durumda bakım hizmeti sunan kişiler hastanın temizlik ihtiyacını karşılarken kişisel bakımının yanı sıra yatak ve kullanılan ortamın temizliğinden de sorumlu olabilir.

İlginizi Çekebilir;

Fiziksel Aktiviteler ve Faydaları

Kısmi ya da tamamen yatalak hastalar fiziksel aktivitelerini yerine getirmekte zorluk yaşayabilir. Ancak her ne kadar hastalar hareket etmek konusunda kısıtlı kapasiteye sahip olsa da tamamen hareketsiz kalmamalıdır. Yatalak hastalar için kan dolaşımın hızlanması, kas kuvvetinin korunması, sindirim sisteminin düzenlenmesi gibi durumlar için hastanın belirli oranda hareket etmeyi sürdürmesi gerekir.

Hastaların kısıtlı olarak da olsa hareket etmeleri ruhsal olarak kendilerini iyi hissetmesine etki eder. Uygun fiziksel aktiviteler ile hastanın vücut direncinin düşmesi önlenebilir. Böylece hareketsizlikten doğacak kas sertleşmesi, sindirim sorunları, kan pıhtılaşması gibi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını engellemek mümkün olur.

Yatalak Hastalar İçin Ne Zaman Evde Bakım Hizmeti Alınmalıdır?

Hastaların zaruri ihtiyaçlarını yerine getiremediği noktada yatalak bakım hizmeti talep edebilir. Özellikle kişilerin sürekli bakımının yapılması gereken durumlar söz konusu olursa evde bakım hizmeti alınması gerekir. İzolasyon riski olan hastaların da toplu alanlara girmeleri sorun yaratabilir. Bu durumda evde bakımlarının yapılması daha doğru bir seçim olabilir.

Yatalak hastaların evde bakım hizmetlerine dair daha fazla bilgi için Youtube kanalımızı ziyaret edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?