YAŞLILIKTA FİZİK TEDAVİ

Fizik tedavi, bireylerin hareket kabiliyetlerini en üst seviyede tutmaya yardımcı olan ve kökeni M.Ö. 460 senelerine dayanan bir bilim dalıdır. Vücuda dışarıdan uygulanan masaj, egzersiz gibi programlarla hem var olan ağrıları gidermeye ve engellemeye hem de bireylerin yaşadığı hareket kısıtlılığını ortadan kaldırmaya yaramaktadır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanlığı, 6 yıl tıp eğitimi alıp ardından TUS’u kazanan ve 5 yıl ihtisas yapan kişilere verilen unvandır. Fizyoterapistler ise Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden aldıkları 4 yıllık eğitim sonucunda mezun olurlar. Yaptıkları işin kökeninin aynı olması itibarıyla halk arasında sıkça karıştırılsa da bu iki unvan birbirinden farklıdır.

Ameliyat, spora bağlı yaralanmalar ve başka hastalıklara maruz kalanlar dışında fizik tedaviye ihtiyaç duyan bir diğer grup ise yaşlı bireylerdir. Yaşlılıkta yaşanan biyolojik gerilemelerin de etkisiyle en çok rastlanan durumlardan biri de hareketsizliktir. Yaşlı bireyin daha genç dönemlerine oranla günlük rutin aktivitelerini yerine getirememesi, onun psikolojisi üzerinde olumsuz izler bırakmaktadır. Bu nedenle yaşlılıkta fizik tedavi uygulanması pek çok sorunu ortadan kaldırmaya yardımcı olan oldukça etkili ve gerekli bir hizmettir.

Yaşlılıkta;  denge kaybı, kas ağrıları ve kasılmalar, kronik ağrılar, yürümede zorluk, felç geçirme riski, damar tıkanıklığı olma ihtimali sıkça görülmektedir. Bu sorunların ortaya çıkmasını engellemede ve giderilmesinde fizik tedavinin önemi çok büyüktür. Yaşlılıkta fizik tedavi uygulanırken her yaşlı bireyin aldığı hizmet kendine has olacak şekilde egzersiz programı hazırlanmaktadır. Çünkü bireylerin yaşa bağlı olarak yaşadığı problemlerin yanı sıra biyolojik kaynaklı rahatsızlıkları da olabilmektedir. Aynı zamanda her yaşlının hareket kabiliyeti farklı olduğundan fizik tedavi uygulayan uzmanlar, hekimin çıkardığı programlara uygun hizmetler sunmaktadır.

Fizik Tedavi Hizmetlerinde Temel Amaç

  • Ağrıları hafifletmek
  • Hareketsizliği ortadan kaldırmak
  • Kasları kuvvetlendirmek
  • Yaşam kalitesini artırmak
  • Ameliyat sonrası iyileşmeye yardımcı olmak
  • Vücuda esneklik kazandırmak

Ekolife Yaşam Merkezi’nde hem korumaya hem de tedavi etmeye yönelik fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri uygulanmaktadır. Ekolife, bu hizmet kapsamında yaptığı çalışmaları alanında uzman ekiplerle iş birliği içerisinde yürütmektedir. Böylece kurum sakinlerinin yaşam kalitesini maksimum seviyede tutmakta, yaşam boyu dinç, aktif ve neşeli kalmaları için gereken tüm desteği sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sorularınız mı var?